Počet výsledků: 10

Otevřít filtraci

Poranění vulvy může nastat v důsledku nehody, při násilném pohlavním styku, při porodu nebo při zavedení cizího tělesa do pochvy. Mezi příznaky se řadí především krevní výrony (hematomy) nebo krvácení z pochvy, natržení a poranění pochvy včetně hráze (perinea), akutní bolest břicha. Viz také vulva.

Traumatické poranění mozku neboli TBI (zkratka pochází z anglického názvu traumatic brain injury) je náhlé zranění, které způsobí poškození mozku. Může k němu dojít při náhlém a prudkém úderu do hlavy (uzavřené poranění) nebo při proražení lebky ostrým předmětem, který pronikne až do mozku (penetrující poranění). Příznaky TBI mohou být mírné, střední nebo závažné – v závislosti na tom, do jaké míry byl mozek poraněn: Mírná forma TBI – člověk buď může zůstat při vědomí, nebo ztrácí vědomí na několik sekund či minut. Mezi další příznaky se řadí bolest hlavy, zmatenost, závratě, točení hlavy, rozmazané vidění, zvonění v uších, pachuť v ústech, únava, letargie, změny chování či nálady, potíže s pamětí, soustředěním, pozorností nebo myšlením. Střední nebo těžká forma TBI – člověk může vykazovat výše uvedené příznaky, ale navíc může trpět zhoršující se nebo neustávající bolestí hlavy, opakovaným zvracením nebo nevolností, křečemi, nadměrnou spavostí, rozšířením jedné či obou zornic, špatně srozumitelnou řečí, slabostí či necitlivostí končetin, ztrátou koordinace, přetrvávající zmateností apod. Mírnou formou TBI je otřes mozku. Naopak těžká forma TBI může vést k závažným tělesným a duševním příznakům, kómatu, a může skončit i úmrtím. Viz také trauma, mozek.

Mechanické poranění je poškození jakékoli části těla některým z „mechanických“ vlivů – např. úderem, prudkým nárazem, rozdrcením, pořezáním, probodnutím apod. Nejčastějšími komplikacemi mechanického poranění jsou obvykle zlomeniny, krvácení a infekce. Některé komplikace se však nemusí objevit bezprostředně po vzniku poranění: například vnitřní krvácení může zůstat nepovšimnuto i několik dní, ale pacienta pak ohrozí na životě. Podobně i infekce se může plně rozvinout teprve několik dní po vzniku poranění. Všechna mechanická poranění se proto doporučuje sledovat alespoň několik dní, někdy dokonce i týdnů.

Nádory vulvy zpočátku jen zřídkakdy způsobují potíže. Při jejich vzniku hraje významnou roli lidský papilomavirus (HPV), který se přenáší pohlavním stykem. Obvykle jsou postiženy velké stydké pysky, méně často malé stydké pysky nebo oblast klitorisu. Po infekci HPV se nezhoubné nádory objeví nejdříve po čtyřech týdnech, často však až po několika měsících jako bělavé nebo narůžovělé výrůstky, které vypadají jako malé bradavičky. Zhoubné nádory vulvy často způsobují trvalé svědění. Teprve v pokročilých klinických stadiích může být nádor viditelný, když začíná růst směrem ven. Viz také nádor, vulva.

Vulvitida je odborný název pro zánět vulvy. Viz také vulva, -itida.

Změny vulvy jsou patologické změny v oblasti ženských zevních pohlavních orgánů, které se vyskytují v mnoha různých formách. Jde o různé typy onemocnění – od nepříjemných, ale relativně neškodných zánětů přes deformity, vředy, poranění a cysty až po nezhoubné nebo zhoubné nádory. Mnohá z těchto onemocnění se mohou vyskytnout v jakémkoli věku – dokonce i u dětí a dospívajících. Viz také vulva.

Vulvovaginitida je odborný název pro zánět vulvy a pochvy. Viz také vulva, vagina, -itida.

Zánět vulvy a pochvy neboli vulvovaginitida může mít celou řadu příčin, např. bakteriální infekce, plísňové infekce, parazitární infekce, virové infekce nebo alergické reakce. Mezi příznaky se řadí především svědění, pálení, bolest, otok, zarudnutí, zesílený výtok z pochvy či zvětšené tříselné lymfatické uzliny. Viz také zánět, vulva, pochva, zánět vulvy, zánět pochvy.

Vulva (lat. vulva) je ženský zevní pohlavní orgán. Na vulvě rozlišujeme velké stydké pysky, malé stydké pysky, Venušin pahorek, poševní předsíň, klitoris, ústí močové trubice a poševní vchod. Odvozené přídavné jméno je vulvární. Obrázek: Vulva – schematický nákres. (Zdroj: depositphotos.com) Viz také další pojmy v rejstříku, které obsahují výraz vulva apod.

Zánět vulvy neboli vulvitida může být způsoben celou řadou faktorů, mezi které se řadí např.: Bakteriální infekce (např. syfilis, kapavka, chlamydie), plísňové infekce (např. Candida albicans), parazitární infekce (např. Trichomonas vaginalis, svrab) nebo virové infekce (např. lidský papilomavirus, virus herpes simplex). Vzniku infekcí může napomáhat narušená vaginální mikrobiota, což může být důsledkem příliš častého koupání v pěnových koupelích a používání mýdel a deodorantů v intimní oblasti. Alergické reakce na syntetické textilie, mýdla, čisticí prostředky, parfémy nebo léky (např. některá antibiotika). Mezi příznaky zánětu vulvy se řadí silné a neustálé svědění, pocit pálení, výtok z pochvy, malé trhlinky na kůži vulvy, zarudnutí a otok vulvy, velkých či malých stydkých pysků apod. Viz také zánět, vulva.

Zobrazeno 1 až 10 z 10

Počet výsledků